Zdraví & krása

Ketonová dieta – jídelníček, účinky, rizika

Většina z nás touží po tom mít krásnou postavu. Někdo pro to nemusí udělat nic a další se trápí celou řadou diet, které se většinou míjejí účinkem. Nikoli však ketonová dieta. Ketonová dieta pro muže je též vhodná.

Co je ketonová dieta?

Někdy se také používá pojem nízkosacharidová dieta. Od jiných diet se liší tím, že v žádném případě nemusíte hladovět. Je potřeba upravit jídelníček tak, aby tělo nedostávalo krevní cukr, který začne nahrazovat čerpáním tukových zásob. Do jídelníčku je naopak nutno zařadit potraviny s vysokým obsahem kvalitních bílkovin a tuků, které spolu se zeleninou můžete jíst v neomezeném množství.

Kolik a za jak dlouho lze zhubnout?

Pokud dodržujete striktní pravidla, je zpočátku úbytek velmi rychlý.

Jak dlouho se doporučuje dietu držet? Nejdéle 14 dnů.

Co jíst při ketonové dietě?

Ketonová dieta jídelníček je poměrně bohatý. Jak již bylo řečeno výše, jsou to potraviny s vysokým obsahem kvalitních bílkovin a tuků. Patří mezi ně maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, zelenina s nižším obsahem sacharidů, především listová (kapusta, květák, brokolice, špenát, rukola, dále pak artyčoky, chřest, pórek, celer, mrkev, ředkvičky, dýně, fazolové lusky, zelí, okurky či fenykl. Také oleje jsou důležitou součástí jídelníčku, jedná se především o olej kokosový, olivový, avokádový, lněný či arašídový. Nesmíte zapomínat ani na pitný režim, nápoje neslazené či bylinkové čaje.

Nevhodné potraviny jsou především pečivo, těstoviny, cereálie, rýže, sladkosti, sladké druhy ovoce, slazené nápoje, alkohol, zelenina bohatá na sacharidy – brambory, batáty, červená řepa, kukuřice.

Velké množství informací naleznete na portálu slimming.cz.

Ketonová dieta recept na rychlou a chutnou snídani:

Omeleta s rukolou

Připravíme si 2 vejce, 100 g rukoly, 2 lžičky kokosového tuku a 1 stroužek česneku. Rozšlehaná vejce vlijeme na rozpálený olej a omeletu opečeme po obou stranách. Přendáme na talíř a na stejné pánvi osmahneme nasekaný česnek, přidáme rukolu a krátce osmahneme. Ozdobíme připravenou omeletu.

TIP: Doporučujeme českou ketonovou dietu Ketomix. Získáte tak jídelníček a nebudete muset přemýšlet nad potravinami vhodnými a nevhodnými.

Existují negativa?

Záleží na typologii každého z nás a také na zdravotní anamnéze. Není vhodní pro ty, kdo mají jakékoli zdravotní obtíže, především pak metabolického či ledvinového rázu. Nesprávně držení dieta může způsobovat vyčerpání či nedostatek živin. Proto se také doporučuje pouze 14 dní.

Mezi negativa může patřit také únava, malátnost, podrážděnost, nedostatek energie, chutě na sladké.