Zdraví & krása

7 odpovědí na nejčastější otázky ohledně suché pokožky

Ačkoliv si to často vůbec neuvědomujeme, kůže je našim největším orgánem. U dospělého člověka dosahuje plochy do 2 m² a plní naprosto zásadní funkci: odděluje vnitřní orgány od vnějšího prostředí a chrání je před mikroorganismy, škodlivými látkami a UV zářením.

K dalším důležitým vlastnostem patří termoregulace, vylučování chemických látek, resorpce látek obsažených v tucích a v neposlední řadě smyslová funkce. Její nejsvrchnější vrstva – pokožka – však může z různých důvodů dočasně či trvale přestat správně fungovat. K typickým problémům patří nadměrné vysoušení charakterizované ztrátou pružnosti, mravenčením, tvorbou šupin, svěděním a dalšími nepříjemnými až bolestivými pocity. Pokud suchá pokožka trápí i vás, naučte se o ni správně pečovat.

Může nadměrné vysoušení napravit zvýšená konzumace vody?

Pitný režim je samozřejmě podstatný (odborníci doporučují vypít alespoň litr vody denně), a to nejen pro správné fungování pokožky, ale k hydrataci jsou zapotřebí také lipidy s obsahem polynenasycených mastných kyselin. Najdete je například ve vlašských či lískových ořeších, v mandlích, řepkovém a olivovém oleji.

Je pravda, že k vysoušení dochází následkem kontaktu s vodou?

Dlouhé koupele (a především v horké vodě) pro pokožku skutečně prospěšné nejsou. Škodlivým účinkům lze do určité míry předejít přidáním oleje pro suchou pokožku.

Jak často je vhodné hydratovat pokožku speciálním krémem?

Krém na suchou pokožku používejte dvakrát denně, případně podle potřeby i častěji. Hydratace ráno a večer by však měla stačit.

Do jaké míry má na suchou pokožku vliv strava?

Vzhledem k tomu, že pokožka vyžaduje ke správnému fungování množství vitamínů, stopových prvků, minerálů, bílkovin, esenciálních mastných kyselin a dalších látek, je důležité do jídelníčku zahrnout potraviny s vyváženým poměrem všech nezbytných složek.

Proč se některá místa na těle vysušují více než ostatní?

U oblastí pokrytých hrubší vrstvou kůže skutečně pozorujeme intenzivnější vysoušení, a proto je na místě věnovat jim zvýšenou pozornost. Typickými příklady jsou lokty a kolena.

Proč se pokožka ráno jeví sušší než večer, kdy jste ji důkladně hydratovali?

Krém na suchou pokožku funguje správně, ale pouze několik hodin. Proto se musí aplikovat i ráno, kdy pominou účinky večerní hydratační kúry. Pravidelná péče o suchou pleť přináší zásadní úlevu.

Proč v zimě pokožka vysychá více než jindy, a to především na rukou?

Chladná část roku je pro pokožku zatěžkávací zkouškou. Musí čelit prudkým změnám teplot, což nese nelibě a má tendenci se vysoušet více než jindy. Dermatologové doporučují omezit časté umývání rukou, chránit se rukavicemi a několikrát denně aplikovat kvalitní hydratační krém.