Akce & události

Okolí Karlštejna – malebná oblast na dosah metropole

Jen několik málo kilometrů západně od Prahy se rozkládá jedna z nejmalebnějších oblastí České republiky. Kromě procházek v překrásné krajině okolí Berounky nebo v Českém krasu nabízí milovníkům romantiky i možnost snění o době Karla IV. v majestátním hradě Karlštejn, který je středobodem celé oblasti a nabízí prohlídky celoročně, tedy také v průběhu února a března. Hrad opředený bájemi můžete navštívit i bez průvodce, velikonoční půst si navíc můžete zpestřit hradní mší.

Křížem krážem kolem Berounky

Jen pár kilometrů mezi Prahou a Berounem se rozkládá překrásná oblast Českého krasu, kde se nabízí množství procházek v okolí řeky Berounky nebo přímo v chráněné krajinné oblasti. Ideálním výchozím bodem je hotel poblíž hradu Karlštejn, ze kterého lze vyrazit na některý z výletů do blízkého okolí. Nejoblíbenější pěší trasou je ta na vyhlídku na lomy Velká nebo Malá Amerika, kde se natáčela řada filmů nebo klipů k písním. Klipy k písni Tomáše Kluse nebo skupiny Kryštof se ostatně natáčely i v okolí blízké vesnice Mořinka, kam se můžete zajet podívat.

Na Karlštejn tradičně i po svém

Během svého pobytu v hotelu Karlštejn byste rozhodně neměli vynechat návštěvu nejznámějšího českého hradu. Ten je otevřený dokonce celoročně, vyrazit můžete během února od pátku do neděle vždy od 10 do 15 hodin na první prohlídkový okruh, kde se dozvíte nejen o historii hradu, ale navštívíte také soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. Hrad však pro své návštěvníky připravil i netradiční možnost prohlídky. Prohlídka bez průvodce je možná vždy první víkend v měsíci a prošmejdit hrad můžete úplně sami podle svého zájmu.

Čas pro pověry i rozjímání

Hrad Karlštejn a krásná krajina Českého krasu zve nejen k procházkám, ale také k seznámení s místními pověrami a bájemi nebo předvelikonočnímu rozjímání během mše svaté, která se bude konat na hradě na konci března.

Kdo raději báje, k hradu se jich váže hned několik, třeba o tom, že na hrad nesměly ženy, což je ústřední motiv muzikálu Noc na Karlštejně. Ostatně na pozůstatky hradu Orlík můžete dojít pohodlnou procházkou z Karlštejna. Další báje se vztahuje ke 12 bílým paním, které se procházejí po hradbách. Zřejmě se jedná o duchy dívek, které byly doopravdy zavražděny správkyní hradu Kateřinou Bechyňovou z Lažan v 16. století.