Ostatní

Jak udržet poševní prostředí v rovnováze?

Pokud se u vás opakovaně objevují pocity svědění a pálení v oblasti intimních partií nebo zapáchající výtok různé barvy a konzistence, příčinou může být kvasinková infekce (kandidóza, vaginální mykóza).

Vaginální mykóza, její projevy, příčiny a prevence

Vaginální mykóza je onemocnění, jehož příčinou bývá přemnožení škodlivých kvasinek. Postihuje pochvu a zevní pohlavní ústrojí žen. Mezi časté projevy, kromě již výše zmíněných, také patří zarudnutí a otok v oblasti intimních partií, případně i bolest při pohlavním styku.

Mezi hlavní příčiny se řadí nezdravý životní styl, nedostatek spánku, stres a únava. Svoji roli hraje také nevhodná strava s velkým obsahem produktů z bílé mouky, cukru a alkoholu. Pozor je potřeba si dávat i na vhodné oblečení. Spodní prádlo by mělo být prodyšné a vyrobené z přírodních materiálů. Vhodné není oblečení příliš těsné. Kvasinky milují vlhko a teplo a toto prostředí těsné oblečení podporuje. Důležitá je také správná hygiena intimních partií. Vhodné prostředky nalezneme v portfoliu značky GYNELLAⓇ, jsou bez parfemace a s vyváženým pH. Také zodpovědný sexuální život je velmi důležitý.

Dá se kvasinkové infekce zbavit?

Vzhledem k tomu, že kandidóza je onemocnění, které se může velmi často vracet, při jejím opakovaném výskytu je potřeba navštívit lékaře.

Také je dobré přehodnotit stravovací návyky. V jídelníčku by se mělo objevit větší množství zeleniny a ovoce s menším obsahem cukrů. Vyhnout bychom se měli konzumaci potravin s vysokým obsahem cukrů a bílé mouky. Také je potřeba tělu dopřávat dostatek odpočinku a pohybu. Zapomínat nesmíme ani na pečlivou intimní hygienu, k níž je nutno používat přípravky určené právě k těmto účelům. Kvasinky se množí také tehdy, pokud máme sníženou imunitu. Je třeba ji tedy podpořit pomocí vhodných prostředků a vyvážené stravy.