Ostatní

Výroba odznaků nebyla nikdy jednoduchá. Placky jsou ale jiná liga

Každý, kdo chce nenápadným způsobem dát najevo vlastní názor, anebo příslušnost k určité skupině, volí cestu ozdobení svého oděvu odznakem. Ten může být jednoduchý, ale i velmi propracovaný a výrobně náročný. Jak probíhá výroba odznaků a jak je možné ji zjednodušit?

Tisk či odlévání anebo úplně jiný postup?

Tradiční odznaky se vyrábí z hliníku, mosazi či drahých kovů pomocí laserového či CNC gravírování. Levnější varianta pak spočívá v odlévání například ze zinku. Odznaky, které se odlévají do silikonových forem, mohou nabídnout podobný vzhled jako ty dražší ražené. Některé odznaky je možné zalít glazurou, což je obvykle epoxidová pryskyřice, a tak ještě zatraktivnit jejich povrch. Pro zvýšení atraktivity se přistupuje i k povrchové úpravě. Zajímavě vypadá zlatá, stříbrná či měděná patina a samozřejmostí je věrné barvení speciálními barvami. Výroba odznaků je opravdu náročným procesem, který nezvládne hned tak každý.

Odznak nebo button?

Naštěstí existuje mnohem levnější a méně náročná alternativa. Ta spočívá v náhradě odznaků plackami se spínacím špendlíkem neboli buttony. Ty mohou plnit stejnou funkci jako odznaky, jejich výroba je ale snazší, rychlejší a levnější. Navíc si svůj odznak můžete sami navrhnout v jednoduchém online grafickém prostředí, které zvládne ovládat každý. Vlastnoručně navržený button pak můžete mít doma do několika dní od zadání návrhu.

Na batoh nebo na ledničku?

Kromě klasického uchycení placky na batoh si můžete na zadní stranu odznaku zvolit také magnet a použít jej jako ozdobu ledničky anebo jiného domácího spotřebiče s kovovým povrchem. Velmi oblíbený je také otvírák na láhve opatřený vlastním motivem. Pokud si jeho design navrhnete sami, můžete na něj použít třeba fotografie dětí, domácích mazlíčků anebo si jen tak pro dobrou náladu nechat vyrobit otvírák, který vás při každém pohledu rozesměje. Jak bude vypadat, je pouze na vás.

Na upevnění záleží

Stejně jako v případě klasických odznaků se i placky v základním provedení vyrábí se špendlíkem. Ten ale není jen tak obyčejný, ale spínací. Díky tomu mnohem lépe drží a nehrozí vám při neopatrném připevnění popíchání o hrot. Tuto klasickou variantu připevníte kromě batohu klidně i na tričko nebo košili.