Inspirace

Čím je zajímavá kryptoměna Litecoin?

Ještě na začátku roku 2017 byl Litecoin označován jako stříbro kryptoměn. Komunita Litecoinu měla smělé plány a slibovala si od LTC hodně. Jenže virtuální měna, která byla dlouhou dobu jedinou známou alternativou k Bitcoinu, nyní pomalu upadá v zapomnění. Má vůbec ještě nějakou budoucnost?

Co je to Litecoin

Litecoin je jedna z nejstarších decentralizovaných kryptoměn, která funguje na podobném principu jako Bitcoin. Kryptoměnu v roce 2011 vytvořil Charlie Lee. Na rozdíl od bitcoinu využívá Litecoin model těžby PoW s algoritmem Scrypt. Liší se také maximální počat mincí, který je u Litecoinu čtyřnásobný a v budoucnu nepřesáhne 84 milionů. Čtyřnásobná je také rychlost pro vytváření bloků (2,5 minuty).

Byť byl Litecoin odjakživa zastíněn slavnějším Bitcoinem, tak v mnoha ohledech určoval trendy právě on, zatímco Bitcoin jej pouze kopíroval. Tvůrce Litecoinu Charlie Lee je totiž ve světě kryptoměn uznávanou osobou a některé jeho inovace adoptují ostatní kryptoměny včetně Bitcoinu. Například v loňském roce často zmiňovaný SegWit byl právě dílem Charlieho Lee. Síť litecoinu tuto technologii mimochodem přijala o několik měsíců dříve než Bitcoin.

Hodnota LTC a závislost na Bitcoinu

Litecoin má zvláštní vlastnost. Více než kterákoliv jiná měna je závislý na hodnotě Bitcoinu. Nevěříte? Tak si otevřete cenový graf Litecoinu, Etherea a Bitcoinu za poslední rok. Všechny vykazují podobné trendy, nicméně trendy u Bitcoinu a Litecoinu jsou prakticky totožné. Rozdíl je pouze v tom, že cena Bitcoinu je přibližně desetkrát vyšší a změny cen jsou u Bitcoinu intenzivnější. Pokud ovšem roste Bitcoin, roste i Litecoin. A pokud naopak trh padá, tak u obou kryptoměn současně. Cenu Litecoinu zkrátka výrazně ovlivňují události spojené se sítí Bitcoin, a to mnohem výrazněji, než je tomu u ostatních kryptoměn.

Navzdory tomu, že se Litecoinu věnuje pozornost jen okrajově, zůstává Litecoin jednou z největších kryptoměnových sítí. Podle optimistických odhadů by koncem roku 2019 mohl mít hodnotu 200 USD. Jak je ale patrné z předchozího odstavce, tak budoucí vývoj Litecoinu závisí na Bitcoinu. Pokud by měl Litecoin zhodnotit ze 100 dolarů na 200 dolarů, pak by Bitcoin musel růst ještě intenzivněji. Druhou možností je, že by se Litecoin zbavil své závislost na Bitcoinu. Ani jeden z těchto scénářů ovšem nevypadá příliš pravděpodobně.

Proč by Litecoin (ne)měl růst?

Už z názvu je patrné, že Litecoin vznikl jako lehká verze Bitcoinu. Vývojáři měli jasno: Litecoin je levnější, rychlejší a tudíž i vhodnější pro každodenní platby. Kryptoměna navíc využívala odlišný algoritmus, který umožňoval těžbu pouze přes CPU (a později GPU). Algoritmus Scrypt měl být původně odolný vůči ASI čipům, nicméně dnes tomu tak už není. Navíc už existují kryptoměny levnější a rychlejší. I když ale Litecoin přišel o většinu svých výhod, jeho uživatelská komunita je stále silná.

Tvůrce Litecoinu Charlie Lee dříve připustil, že aby se Litecoin stal skutečně decentralizovanou kryptoměnou, tak by jej musel opustit. Je to totiž právě Lee, kdo určuje směr vývoje Litecoinu a diktuje, kterou cestou se „jeho“ kryptoměna vydá. A to je v rozporu s definicí decentralizace, kde má o těchto věcech rozhodovat komunita uživatelů. Otázkou ovšem zůstává, zda by tento krok Litecoinu spíše neuškodil.